...a futures focused senior secondary college

Academic Excellence Awards 2016

Year 10

 

Indianna Bramley

Excellence in Digital Media

 

Vatei Chinda

Excellence in Japanese

 

Finlay Dale

Excellence in Science

Excellence in Maths

Excellence in Japanese

 

Jacinda Davey

Excellence in Literacy

Jessica Harley

Excellence in Food Studies

 

Ashley Keygan

Excellence in Food Studies

 

Lovina Koch

Excellence in Music

Excellence in Science

Excellence in Literacy

Excellence in SOSE

Excellence in English

Aiden Langmead

Excellence in Computing

 

Tabitha May

Excellence in PE

 

Emily Morgan

Excellence in PLP

 

Vijittra Phauangprasert

Excellence in Visual Arts

 

 

 

Year 11

 

Vincent Ceniza

Merit in Scientific Studies

 

Jacob Connop

Excellence in Dynamic English

 

Blaze Cuthbertson

Excellence in Child Studies

 

Kieran Davis

Excellence in Maths Methods

 

Kimberley Fitzgerald

Excellence in Food Studies

 

Tess Fitzgerald

Excellence in Physics

Excellence in Chemistry

Excellence in Biology

Excellence in Maths Methods

Excellence in English Perspectives

Excellence Specialist Math

 

Emily Hartree

Excellence in Business and Enterprise

Excellence in Psychology

Excellence in General Maths

Vanessa Kaewtoon

Excellence in Outdoor Ed

 

Wycliff Kasirye

Excellence in Essential Maths A

 

Kirandeep Kaur

Excellence in Creative Arts

 

Jackson Mackie

Excellence in History

 

Francisco Magoulias

Excellence in Computing (CISCO)

 

Brayden Marshall

Excellence in Outdoor Ed

 

Shishana Paleso’o

Excellence in Music

Excellence in Creative English

Excellence in Health

Amelia Petherick

Excellence in Aboriginal Studies

 

Makayla Pfennig

Excellence in Psychology

 

Samantha Smart

Excellence in Geography

 

Kirrily Stringer

Excellence in Visual Art

 

John Tigbao

Excellence in Biology

Excellence in Physics

 

Allison Weber

Excellence in PE

 

Eaden White

Excellence in Society and Culture

 

 

Year 12

 

Maria Barozzo

Excellence in Chemistry

Excellence in Biology

Excellence in Maths Studies

Excellence in ESL Studies

 

Rachel Beattie

Excellence in English Pathways

 

Euphrasie Camille

Merit in ESL

 

Arlene Dela Cruz

Excellence in ESL

 

Amy Frost

Excellence in Visual Art

Excellence in Maths Apps

Excellence in English Communications

Excellence in Japanese

Reese Hayes

Excellence in Psychology

 

Lachlan Langmead

Excellence in Computing

 

Jacklyn Mace

Excellence in Society and Culture

Excellence Creative Arts

Excellence in Maths Methods

 

Harrison Martin

Excellence in PE

 

Erin McDowell

Excellence in Chemistry

Excellence in Psychology

Excellence in Maths Methods

Excellence in English Studies

Benjawan Phuangprasert

Excellence in Music

 

Shawnakay Ramsay

Excellence in Health

 

Jaymee Thomas

Excellence in Modern History

 

Tanasha Walters

Excellence in Biology

 

 

VET (Vocational Education and Training Award )

 

Leah Neave

VET Student of the Year

Larna Ahearn

School Based Apprentice of the Year

 

 

Winner of the The Chief Minister’s Anzac Spirit Study Tour

 

Congratulations to Lovina Koch Year 10

This tour promotes the importance of Anzac Day, Australia’s involvement in various conflicts since, and the importance of peacekeeping missions today.

The 2017 study tour will enable three students and one teacher chaperone to visit France for a tour of World War 1 battlefields and also attend the Anzac Day commemorations in Villers-Bretonneux, France.

The Chief Minister’s Anzac Spirit Study Tour promotes the importance of Anzac Day, Australia’s involvement in various conflicts since, and the importance of peacekeeping missions today. .

Lovina Koch submitted a moving song titled The Story of the Spirit. Lovina’s song links the Anzac Spirit from the First World War to the Australian men and women of today, beautifully expressing how the spirit lives on in everyone

Watch and listen to Lovina’s winner entry on youtube.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Oa1MXtl2rbg&feature=youtu.be